Németek és németalföldiek a Kárpát-medencében – Hungarikumokkal a világ körül 8/1.
A nyolcadik évad első epizódjában négy külföldi származású személyt mutatnak be, akik a Kárpát-medencében leltek otthonra.
Ha egy ember elmerül, azt azonnal csak a közvetlen környezete érzékeli.
Illés Zoltán, a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálatának (VMSZ) munkatársa az Indexnek adott interjújában beszélt arról, hogyan előzhetők meg a vízi balesetek száma, ugyanis a forró napokon sokan az illegális fürdőhelyeken szeretnének felfrissülni, azonban az ilyen helyeken a strandolás életveszélyes. Illés Zoltán hangsúlyozza, a szabad víz nem uszoda, a magyarországi tavaink, folyóink többségének nem látni le az aljáig, még a sekélyebb területeken is könnyen elbotolhatunk valamiben, ha jön egy hullám, egy erősebb áramlat.
A szakember kiemelte: biztonság szempontjából csak a strandolásra kijelölt helyeken lehet fürdeni, ugyanis ott van vízimentő-szolgálat, és a fürdőzők által használható területet bójasorral választják le.
„A vízbe fulladás a filmekben látottakkal ellentétben valójában egy csöndes folyamat. A bajbajutottnak nincs levegője, nem tud kiabálni, nincs ereje csapkodni” – hívta fel a figyelmet a szakember. A Lupa-tó vízimentője is azt támasztotta alá, hogy ha a rengeteg ember közül egy elmerül, azt azonnal csak a közvetlen környezete érzékeli. A bányatavak a legveszélyesebbek, elsősorban a hirtelen vízmélység miatt,
Szélsőséges esetekben a hőmérséklet-különbség légzésbénulást vagy szívmegállást okozhat, akár egészséges fiataloknál is. A vízimentő szavai szerint erről még napozás után sem, különösen vízibiciklin vagy csónakon nem szabad megfeledkezni, az ilyen kockázatokat a test locsolásával, fokozatos hűtésével lehet elkerülni.
Nyitókép: MTI/Mohai Balázs